Random header image... Refresh for more!

Katar

Kde to je?? Tak to byla i naše první úvaha :-).

Mapa

Katar je taková zapomenutá poušť arabského poloostrova. Ne tak docela, Doha je tak nějak město, ale kulturní, geografické i klimatické podmínky jsou trochu jako z jiné planety. Mnoho věcí nás překvapilo, mnohému jsme se museli naučit a ještě větší hromada nás toho čeká.

Doporučujeme tyto články o Kataru:

O Kataru

Geograficky je Katar (State of Qatar) samostatný stát – poloostrov – Středního Východu s hlavním městem Dohou (Al Dawhah). Sousedí pouze se Saudskou Arábií (na jihu), ale přes moře to máme asi 20 km do Bahrajnu, 200 km do Íránu a 300 km do Dubaje (UAE). Země má bohaté zemního plynu, perel, písku a expatů. Geografii země tvoří nápadně placatá poušť – písečná nebo kamenitá, a tak není divu, že tu není k nalezení moc flóry ani fauny. Jediným místním zdrojem vody jsou dvě 70m hluboké studny na severu, kde se těží a lahvuje voda. Většina pitné vody se ale dováží nebo odsoluje z moře.

V politice je Katar na muslimské poměry celkem liberální, ale často se tak jen tváří. Do r. 1975 byl pod britskou patronací a i dnes je běžným dorozumívacím jazykem angličtina (i když často dost špatná). Klimaticky se pohybujeme v subtropech, kde letní teploty s přehledem vylézají nad 47 stupňů a jsou doprovázené zalykavou vlhkostí, zima si teplotně vystačí 20kami. Průměrně 5 dnů v roce prší, z 95 % v lednu. A zbytek roku? Svítí sluníčko, tu a tam písečná nebo prašná bouře (taky v zimě). Roční období se tedy od sebe liší převážně teplotou a vlhkostí.

Katar je od roku 2017 pod blokádou několika sousedních států. Od dubna 2020 má uzavřené vstupní hranice kvůli koronaviru, ale věří, že Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 bude první celosvětovou sportovní událostí po této pandemii.

Inland Sea

Corniche Doha

Ras Abrouq